Kripto Világ

Gondolatok a kriptovaluta világából

Cryptovilág alapok 2. rész: Blockchain technológia, a kriptovilág valódi értelme?

2018. január 05. 16:49 - CryptoMan

Mi a Bitcoin és a kriptovaluták mögötti tartalom?

Nehéz eldönteni mi legyen a következő témakör a sorozatban. Gondolkodtam a kriptobányászaton, a valutavétel kérdéskörén, a lufi/nem lufi gondolatokon. Azt hiszem ahhoz viszont, hogy jobban érthető legyen ez az egész világ kicsit mélyebbre kell ásni az egész értelmében, valamint azon a technológián amit képviselnek a kriptovaluták.

Mint majdnem minden kérdéskörben itt is a legfontosabb első látásra az, hogy mekkora pénz, mekkora vagyon van egy termékben vagy szolgáltatásban. A kriptovilág erre azért nagyon jó példa, mert rengetegen úgy tolják bele a pénzt, hogy azt sem tudják hová utalják el a vagyonukat. Ennek ellenére megteszik, mert több ezer százalékos növekedéseket látnak, és a kapzsiság elfeledteti a józan ész dolgait.

Ebben a bejegyzésben közösen viszont átgondolhatjuk a következő kérdéseket: Hogyan jött létre a Bitcoin és az Altcoinok. Mi az a blockchain technológia, mi az értelme, ezen keresztül pedig lássuk világosan, hogy mi ad értéket ennek az egész új pénzügyi világnak.

A születés oka, és a blockchain technológia.

 

Az első részben (Az első cikk) már érintettük, hogy 2009 január harmadikán egy Satoshi Nakamoto néven hozta létre valaki a Bitcoint, mely nem csak egy digitális valuta, hanem önmagában egy nyílt forráskódú új technológia is. A bankok központi hatalmának megdöntése céljából jött létre ez a megoldás, és ez a technológia lehetővé teszi, hogy megvalósuljon a már szintén említett decentralizáció. Nem egy központi szervezet bocsájtja ki, hanem a felhasználók termelik és felügyelik. Ezt úgy érik el, hogy a pénztárcákat és tranzakciókat kezelő hatalmas adatbázist úgynevezett blokkokra osztják. Ezek a blokkok tartalmaznak minden információt a múltra vonatkozóan, és minden egyes tulajdonosnál valójában tárolásra is kerülnek. Éppen ezért nem kérdéses, hogy kinek mennyi pénze van, vagy ki utal kinek. Egyszerű, világos és biztonságos az út. Teljességgel kizárja a hamisítás és az utólagos módosítás lehetőségét.

Ez a technológia viszont nem csak erre jó, hiszen ha így tárolhatunk adatokat akkor azzal sok szolgáltatás biztosabbá és igazságosabbá tehető. Vegyünk például egy cégalapítást, ahol az "okosszerződés" a blokktechnológiának köszönhetően rögzíti. Ennek köszönhetően nem fúrhatják ki a befektetőket, nem játszadozhatnak egymás háta mögött a tulajdonosok, mert minden kódolva van a rendszerben. Ilyen szinten a technológia lehetőséget ad bármiféle cég olyan részvénytársasággá alakítására, ahol akár az ügyfelek, kisbefektetők is részesedhetnek az eredményekből, az őket megillető profit pedig automatikusan hozzájuk kerül bármiféle sallang nélkül.

Talán nehéz átadni a jelentőségét ennek a módszernek, de egy biztos: A mostani pénzügyi rendszer szinte semmiben nem véd minket, apróságokat a tápláléklánc alján. A blockchain technológiának még nagyon sok hibája van, de a lehetőséget magában rejti. A kriptovalutáknak nem az értékük, nem a spekulációs lehetőség adja az értékét, hanem önmagában ez a technológia.

Ezt láthatjuk például a legnagyobb altcoin esetében is, amely az Ethereum. Ez a kriptovaluta önmagában hordoz egy okosplatformot és okosszerződések létrehozásának lehetőségét, éppen ezért kézzelfoghatóbb érték és tartalom van mögötte jelenleg, mint a Bitcoin mögött. A Bitcoin értéke azért nagy mert nagy körülötte a hírverés, a hype de ha ez lanyhul és nem fejlesztenek a kódján, akkor lemaradhat.

Hoz persze ez a technológia rengeteg szemetet és téves információt is. Valójában a több mint ezer altcoinra egyáltalán nem volna szükség. Létük nagyon sokszor csak a kitalálók meggazdagodását segítik, esetleg egyes korai befektetőknek hoznak eredményeket. Talán a monopólium kiiktatására tett kísérlet mondható előnynek, de nagyon vigyázni kell azzal, hogy merre csapong az ember a nagy haszon reményében.

Amire különösképpen kell figyelni az valójában az, hogy a kriptovaluták valódi értéke még beláthatatlan. Éppen ezért kockázatos terület. Olyan pénzzel érdemes kipróbálni, venni, bányászni ami nem veszélyezteti a megélhetést, és még akkor is így érdemes tenni ha annyira "rossz" nézni, hogy ma is 20%-ot emelkedett... vagy akár 40%-ot. Mert mi van ha te pont akkor veszel, mikor leesik 60%-ot? A végén még elijesztem a cikk olvasóit a kriptovilágtól... nem ezt szeretném. A célom az, hogy ésszel és átgondoltan lépjen valaki erre a piacra.

A szkeptikusok tárháza

 

Egy dolgot még gondoljunk át egyébként a digitális valutákról. Igaz egy hosszabb cikket szeretnék a szkepticizmusnak szentelni, de most tényleg azért egyetlen gondolatot engedj meg. Gondoljuk át azt, hogy a Bitcoin és egyéb kriptovaluták digitálisan léteznek csupán. Bárki eltörölheti, bárki megszüntetheti mert nincs mögötte valós pénz vagy érték.

Belegondoltál már abba, hogy a hagyományos piacon lévő pénz létezik-e? Tegyük fel, hogy a világon létezik egyetlen bank, és az a bank nyomtat 1millió forintot. Majd azt kiadja 30%-os hitelkamatra. Hol az a 30%? A helyzet az, hogy az infláció és az eladósodás olyan méreteket ölt a hagyományos pénzügyi világban, hogy a pénz nagy része már itt is csupán digitálisan létezik. Nem létezik mögöttes tartalom. Persze lehet hozni a gazdasági mutatókat, vagy a kormányok támogatását egy adott valutát illetően. De mi történik ha nem lehet tovább költekezni, ha valamikor el kell kezdeni törleszteni? Valójában nem létezik az a pénz amiből vissza lehetne egy olyan tartozást fizetni - például egy államadósság - ami végül is a semmiben keletkezett. Persze erről akár könyveket lehetne írni, és most csak megkarcolgattam egy újabb talán érdekes témát.

Abban viszont biztosak lehetünk, hogy a kriptovilágban rejlő technológia ezt meg tudja változtatni és úgy érzem az valami olyan megoldás lehet, ami tényleg jó számunkra is. Vagy azt is bekebelezik a nagytőkések? Na... ne vészmadárkodjunk. :)

 

Szólj hozzá!

A bejegyzés trackback címe:

https://kriptovilag.blog.hu/api/trackback/id/tr1813550877

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása